toukokuu 2020 | Pieni Ruskea Tyttö Maailmalla
  • Magazine
  • Blogit
    • Uusia blogeja
      • Design & sisustus
      • Kuntoilu & terveys
      • Muoti
      • Valokuva
      • Vanhemmuus
    • TOP-listat
    • Kuntoilu & terveys
    • Muoti
    • Valokuva
    • Vanhemmuus
  • Lisää
    • Design & sisustus
  • TOP-listat
  • Luo blogi
    • Profile
    • Categories
      • A little something
      • Art
      • Decorating
      • Faves
      • Fitness
      • Food
      • Outfits
      • Traveling
      • bullet journaling
      • seasonal
    • Outfits
    • Archive
      • lokakuu 2020
      • elokuu 2020
      • kesäkuu 2020
      • toukokuu 2020
      • huhtikuu 2020
      • maaliskuu 2020
      • tammikuu 2020
      • lokakuu 2019
      • elokuu 2019
      • heinäkuu 2019
      • huhtikuu 2019
      • elokuu 2018
      • heinäkuu 2018
      • kesäkuu 2018
      • lokakuu 2017
      • heinäkuu 2017
      • toukokuu 2017
      • maaliskuu 2017
      • elokuu 2016
      • toukokuu 2016
      • maaliskuu 2016
    • contact
    • Some graphics
    • Some graphics
      • Post featured

        AHOY! - KESÄN OUTFIT

        Lue lisää
      • Post featured

        KESÄINEN MINIBRUNSSI

        Lue lisää
      • Post featured

        NETFILX SUOSIKIT 2020 - TOP 10

        Lue lisää
      • Post featured

        Hattarapuita - Kevään "outfit"

        Lue lisää
      • Post featured

        Juokse tyttö juokse! - Mun juoksuvinkit Naantalista!

        Lue lisää
      • Post featured

        AUSTRALIA- SYDNEYN RUUHKA

        Lue lisää
      • Post featured

        Valopilkku syyssävyjen keskellä

        Lue lisää
      • Post featured

        A Sizzlin' Summer

        Lue lisää
      https://nouwcdn.com/v103/u/252/2079252/36/202004091938083645.jpg
      Pieniruskeatytto
      Pieniruskeatytto
      sarah cafaro
      Näytön toisella puolen kirjoittelee 20-vuotias lyhyt, intoa puhkuva ja ikiruskea tyttönen Suomesta. Kirjoittelen paljon matkusteluistani maailman ympäri, kuntosalikokemuksiani ja esimerkiksi bullet journaling on tullut esille lähiaikoina. Kirjoitan mielelläni myös aiheista mitkä sua kiinnostaa! (Ehkä vähän huumorilla maustettuna) ;)

      Viestit ja muut rakkauskirjeet tänne/Collaborations and loveletters here:
      Gmail: Sarah.cafaro@gmail.com
      Instagram: Saraaurorah
      https://nouwcdn.com/v207/u/252/2079252/363/202004071131058257.jpg

      Subscribe

      • Follow
      • Bloglovin
      • Instagram
      • Nouw
      • Pinterest
      • Twitter

      Arkisto

      • lokakuu 2020
      • elokuu 2020
      • kesäkuu 2020
      • toukokuu 2020
      • huhtikuu 2020
      • maaliskuu 2020

      Categories

      • A little something
      • Art
      • Decorating
      • Faves
      • Fitness
      • Food
      • Outfits
      • Traveling
      • bullet journaling
      • seasonal

      Latest blogposts

      • Post featured

        aurinko - BGA :n peili

        12 lokakuu 2020
      • Post featured

        AHOY! - KESÄN OUTFIT

        12 elokuu 2020
      • Post featured

        KESÄINEN MINIBRUNSSI

        5 kesäkuu 2020
      • Post featured

        NETFILX SUOSIKIT 2020 - TOP 10

        19 toukokuu 2020
      • Post featured

        Hattarapuita - Kevään "outfit"

        10 toukokuu 2020
      Kamera: Canon eos 500 - Käsin tehdyt ja tekstit: Procreate - Kuvaajina: Heidi, Henna, Amanda Noora, Marianna, Sofia <3

      Check these

      • Juokse tyttö juokse! - Mun juoksuvinkit Naantalista! (547)
      • KESÄINEN MINIBRUNSSI (484)
      • Hattarapuita - Kevään "outfit" (420)
      • AHOY! - KESÄN OUTFIT (413)
      • NETFILX SUOSIKIT 2020 - TOP 10 (384)
      • Bullet journal #2 - onko liian aikaista mansikoille? - Huhtikuu 2020 (320)
      • aurinko - BGA :n peili (297)
      • Bullet Journal - Frendit (277)
      • AUSTRALIA- SYDNEYN RUUHKA (243)
      • SAKSA- HAMPURIN KULKUE (219)

      Instagram @saraaurorah

      NETFILX SUOSIKIT 2020 - TOP 10

      tiistai 19 toukokuu 2020, 12:02

      Heippa ihanat!

      Tässä sulle hyviä #nettflix sarjoja ja elokuvia siltä varalta, että sut on jätetty, ghostattu, sulla on sydänsuruja tai sun täytyy vaan saada ajatukset muualle.

      #1 FRIENDS

      Netflixin Game of Thrones. Tuntuu että kaikki ovat katsoneet nämä. Ja sitten on se 1%, joka ei ole katsonut, mutta vähintäänkin tunnistavat nimen. Ehdottomasti mun lemppari. Tää sarja jakaa ihmiset kahteen eri ryhmään; toiset vihaavat tätä ja toiset taas rakastavat tätä. Huumori ei tietenkään sovi kaikille, mutta ihan varmasti saa ajatukset pois sun murheistasi :)

      Jos mä olisin joku Netflix-sarja, olisin varmasti Frendit :)

      #2 DYNASTIA

      Draamaa toisensa jälkeen. Pääasiassa jatkoin katsomista sen takia, koska päähenkilö Fallon on suoraan sanottuna todellinen bitch, ja mä tykkään siitä :) Seuraava kausi tulossa tällä viikolla. Tätä on odotettu jo vuosi!

      #3 BLACK MIRROR

      Eli jos saat paniikkikohtauksia ajatellessasi tulevaisuutta ja sen hankaluuksia niin ehdottomasti jätä väliin :)

      #4 STRANGER THINGS

      Paljon alamaailmaa ja hirviöitä. Ja hirviöitä. Ja taikavoimia. Ja hirviöitä.

      #5 LOCKE AND KEY

      Käytetty hyvin mielikuvitusta. Perheen pienin löytää ympäri taloa avaimia, jotka pääsevät mm. Toisen pään sisään. Uhka vai mahku heh.

      #6 ORPHAN BLACK

      Tää on mullakin vielä kesken ja sweet Jesus kun mennään kovaa vauhtia. Nostan hattua tälle näyttelijällle, jonka täytyy näytellä olisiko ollut yhdeksää ihmistä samaan aikaan.

      #7 GRAN HOTEL

      Tämän kun katsot voin luvata sulle, että oot täysin fluentti espanjassa tämän jälkeen. "Yo no le hice!", "No te vayas!"

      #8 OLIPA KERRAN

      Välttelin tätä sarjaa tosi kauan. Paljastui kuitenkin tosi kekseliääksi sarjaksi, jossa yhdistetään satumaailma ja aito maailma. Sama tapaus kävi Rahapajan kanssa. Olin vältellyt sitä pitkään, mutta se osoittautui yksiksi mun lemppareiksi :)

      #9 AAMIAINEN TIFFANYLLA

      Kuulostaa vähän hassulta suomeksi. Perus romanttinen elokuva. Seurasin pääasiassa, koska pikkusiskoni jaksoi höpöttää kyseisestä elokuvasta enemmän kuin minä mun vanhoista tarinoista, joita oon selitellyt mun kavereille viimeiset neljä vuotta. Tykkäsin kuitenkin elokuva tyylistä paljon :)

      #10 LOVE ALARM

      Jos kaipaa kunnon lässynläärakkautta ja ylikomeita siloposkisia poikia niin tässä ole hyvä. Tää oli myös ensimmäinen korealainen sarja, minkä katsoin. Mistä sitten seurasi tuttu Netflixin reaktio, nimittäin nyt mun etusivuni on täynnä korealaisia suosituksia.

      Yleensä en tapaa katsoa tämän kaltaisia, mutta tää jotenkin piti mua koukussaan. Varmaan kuukautiset.

      Toivottavasti näistä oli apua, en jaksanut paljoa selitellä teille, mitä noissa tapahtuu. Siitä tulisi vain tylsää paasausta. Mulla olisi ollut vielä paljon muitakin hyviä, kuten esimerkiksi Rahapaja, jonka tajusin vasta laitettuani kameran pois.


      Parhain vinkki multa on; Katso se, mitä oot jo vältelly pitkään. Se voi osoittautua sun uudeksi Netflix suosikiksi :)

      With Love,

      • (2)
      • Jakaa Twitter
      • Jakaa Pinterest

      Tykkää-merkinnät

      Kommentit

      Hattarapuita - Kevään "outfit"

      sunnuntai 10 toukokuu 2020, 19:30

      Moikka ihanat!

      Nyt on Turku täyttynyt vaaleanpunaisista hattarapuista (kuin myös instagram) mikä on eittämättä paras ja kaunein keväänmerkki! Se pistää ihanalle tuulelle tämän synkkyyden keskellä. Ihana aurinko heijasti kukkien varjoja kultaiselle iholleni ja taivas täyttyi vaaleanpunaisella.

      Lämpöä riitti siis! Toisaalta Turku oli lähes täydempi kuin normaalisti ennen tätä pandemiaa. Melkein unohdin ihan että meidänhän pitäisi olla sisällä.

      Näitä kuvia oli ihana kuvata, varsinkin kun seura oli parasta! Meillä oli tosi hauskaa siellä maassa kun makailimme ja ihmiset tuijotti. Definitely worth it!

      Läheltä piti, että en päässyt kylpemään näissä kirsikankukissa. Kohta myrsky ne tempaisee mukaansa ja osa puista on jo ruskeiden lehtien vallassa. Onneksi sain kaksi ihanaa ystävääni mukaan kuvailemaan, ja oon tosi tyytyväinen kuviini! Itse ihailen kauniita ystäviäni, kun heidän kasvonsa loistavat kukkien keskellä, ihan sama mitä he tekevät.

      Kuten alussa sanoin, mun instagram feed muuttui täysin vaaleapunaiseksi. Aivan kuin käynnissä olisi kilpailu kuka ottaa eniten kuvia samoista kukista ja ehtii postaamaan ne ensin. Aivan rehellisesti voin sanoa, että kun niitä samoja kukkien kuvia tuli jatkuvalla syötöllä näytölle, joka ikinen niistä oli joko se pelkkä kukka, mitä sun äitisi sitten ihailee ja ripustaa seinälle tai sitten kokovartalokuva itsestä, missä yritetään väkisin mahduttaa pari kirsikankukkaa pään yläpuolelle, ja ruoho rehottaa toisessa kulmassa kuvaa, koska halutaan näyttää instagramille, että tässä olemme minä ja kirsikkapuu. Näihinkin kyllästyy pikkuhiljaa. Joten mä päätin "viedä mun kuvat uudelle tasolle" ja "taktikoida hieman". Huomatkaa ironiset lainausmerkit.

      Makasimme kaikki vuorollamme kirjaimellisesti maassa kamera sojottaen ylöspäin ja niska väärässä. Niin ne parhaimmat kuvat syntyy, eiks nii? Puut olivat tosi korkeita ja niitä oli todella harvassa. Siksi niitä oli vaikea saada kuvaan. Rakas ruskea Aurajokemme tai se rehottava ruoho tunki väkisin kuvaan välillä ja kuva muuttui automaattisesti mielestäni epämiellyttävän näköiseksi. Ditchasin ne suoraan roskakoriin.

      Mutta hei kukaan ei ole täydellinen, ja on nuo minunkin kuvat hieman ylivalottuneita, jos tarkkoja ollaan. Sinä siellä kuvaajanero. Paitsi että mä tykkään siitä. Onko se ylivalottunut jos mä tykkään siitä?


      Kieltämättä mun kasvoni loistaa tässä aika kovaa :D

      Paita Missguided, Floral plisse square neck. // Korvakorut Swarovski perhoskorvakorut // Swarovski ruusukulta lehtiriipus

      Tää paita on yksi mun lemppareista leikkauksensa ja kuosinsa takia. Sen pinta on melko kiiltävää kukkaprintteineen. Kuvassa ei näy, mutta yhdistin tämän melko lyhyen napapaidan rusehtavan väriseen farkkuhameeseeni. Mulla lepää kaulassa Swarovskin ruusukultainen timanttikoru ja korvakorut sain mun Australiassa asuvalta tädiltäni! Nää korvakorut on mun ihan ykköslempparit, tykkään kun ne kimaltelee ja tuo hehkua mun tummaanruskeisiin hiuksiini.

      Tätä postausta oli ihana tehdä ja toivottavasti sait tästä jotain inspistä!

      Tykkää ja kommentoi jos pidit mun kuvista ja kerro toki ajatuksiasi! :)

      With Love,

      • (2)
      • Jakaa Twitter
      • Jakaa Pinterest

      Tykkää-merkinnät

      Kommentit

      • Post featured
        Faves, Outfits, seasonal

        AHOY! - KESÄN OUTFIT

      • Post featured
        seasonal, Outfits, Faves

        Hattarapuita - Kevään "outfit"

      • Post featured
        Outfits, A little something, Faves, Fitness

        Juokse tyttö juokse! - Mun juoksuvinkit Naantalista!

      Pieniruskeatytto

      • Go to Profiili
      • Go to Aloitussivulle
      • Go to RSS
      • Go to Sitemap

      Bloggaa Nouwissa

      • Luo tili
      • Tag products using Metapic
      • Siirrä blogisi Nouw

      Blogit

      • Design & sisustus
      • Kuntoilu & terveys
      • Muoti
      • Valokuva
      • Vanhemmuus

      Nouw

      • Magazine
      • Yleiset ehdot
      • Privacy Policy
      • Cookies
      • Ota meihin yhteyttä
      • Apu
      • Service status
      • Build: 15.2.2021 klo 15.41